Barngrupperna på varagård

Äntligen har vi glädjande nyheter!

Från måndagen den 15 Februari börjar våra måndagsgrupper för Barn på varagårdsskolan igen. Föräldrar och syskon får inte följa med utan våra ledare kommer hämta och lämna alla barn och ungdomar vid Entrédörren vid nedan angivna tider

Måndag 16.30-18.00 Ungdomsgympa från 11 år.

Måndag 18.00-19.00 Barngymnastik 8-10 år

Läget är fortsatt ansträngt så de övriga restriktioner som gällt gör det även framöver.

För att vi ska kunna bedriva träning inomhus i kommunens idrottshallar gäller följande:

  1. Duschrum får INTE användas.
  2. Omklädningsrum får endast användas som kapprum där deltagare hänger av sig ytterkläder, överdragskläder och byter skor. Alla deltagare måste byta om hemma. För varje omklädningsrum finns ett maxantal som får vistas där åt gången uppsatt på dörren – det antalet får inte överskridas.
  3. Det får inte vara mer än 20 personer i idrottshallen åt gången – ledaren räknas inte in i det antalet. Har ni större träningsgrupper får dessa delas upp och träna vid olika tillfällen. För lilla hallen på Varagårdsskolan gäller 5 personer.
  4. Träningstider ska anpassas så att en träningsgrupp hinner lämna lokalerna innan nästa kommer in. Det gäller inte bara själva idrottshallen och omklädningsrummet utan hela fastigheten. Deltagare får alltså vänta utomhus tills det att gruppen innan kommit ut. Ställ inte upp dörrarna utan ledare behöver släppa in och ut deltagare ur sin träningsgrupp.
  5. Föräldrar är inte tillåtna i lokalerna – barnen lämnas vid entrédörrarna.
  6. All träning ska så långt som möjligt anpassas för att undvika närkontakt

Vi hoppas också inom kort kunna erbjuda våra söndagsgrupper träning. Men då dessa barn är mindre och grupperna större behöver vi hitta lösningar där vi kan följa både folkhälsomyndighetens rekomdationer men även kommunens krav på maxantal och inga föräldrar i lokalen.

Vid frågor hör gärna av er till era huvudledare eller direkt till styrelsen på info@bjuvsgymnastik.se

Kommentarer inaktiverade.